Menu pionowe
Szukaj
Kategorie
  • Brak kategorii

Po bezdrożach Kornwalii

Podróżowałem kiedyś po bezdrożach Kornwalii. Wiecie zapewne moi szlachetni słuchacze jak paskudne i nieprzyjemne to miejsce, szczególnie późną jesienią. Zaprawdę powiadam Wam porządny szlachcic nie ma czego szukać w tamtych zapomnianych przez boga okolicach. Ma eskapada nie była, jak się zapewne domyślacie moim wolnym wyborem. Zostałem bowiem poproszony przez Królową Wiktorię, która z opowieści mych przyjaciół znała mnie jako człowieka honoru i umiejącego dotrzymać tajemnicy przyjaciela kobiet, by odnaleźć zagubione prze nią ozdobne barchany, które odłączyły się od ich właścicielki, gdy ta, omawiając na osobności z księciem Bruckenshire sprawy wagi państwowej, w okolicach zagajnika Imling, została zaatakowana przez niezwykle prostackiego i nie znającego swego miejsca okrutnego dzika, którego okoliczne pospólstwo nazywa, nie wiedzieć czemu Kluskiem.

Rzeczona podróż, by dopełnić ogromu trudności, jakie mnie w jej czasie spotkały, odbywała się oczywiście właśnie późną jesienią. Na całe moje szczęście wybrał się w nią, wraz ze mną mój dozgonny i wdzięczny przyjaciel T.I.R., któremu kilka wiosen wcześniej uratowałem życie z paszczy dzikich psów wielkości człowieka, które to służą we Francji za zwierzęta pod siodło. Wiadomym jest bowiem, iż żaden koń, jako zwierzę szlachetne i honorowe, nie zniesie na swym grzbiecie żadnego żabojada, stąd konieczność, jaka spadła na Francuzów u zarania dziejów, by podróżować w tak haniebny sposób, czyli na olbrzymich psach. Z resztą trudno zgadywać czy, jeśliby konie jednak w swej łaskawości postanowiły dać się Francuzom ujeżdżać, oni i  tak nie woleliby psów, jako bliższych im zarówno cechami charakteru, jak i rozumem. Kończmy jednak ową dygresję i powróćmy do mojej historii podróży po…na samo wspomnienie tych okolić znów wzdragam się z obrzydzenia … wzgórzach Kornwalii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>